Polwysep.pl     kamera - obraz na żywo   |   pogoda   |   e-kartki   |   galeria zdjęć   |   księga gości   |   linki


XVI Marsz Śledzia z Kuźnicy do Rewy

27 sierpnia 2016 roku odbył się XVI marsz z Kuźnicy do Rewy przez Zatokę Pucką. Tradycyjnie w marszu wzięło 100 osób a zwycięzcą został każdy uczestnik.

27 sierpnia 2016 roku odbył się XVI marsz z Kuźnicy do Rewy przez Zatokę Pucką. Tradycyjnie w marszu wzięło 100 osób a zwycięzcą został każdy uczestnik.

To bodajże jedyna impreza sportowo-rekreacyjna w Polsce, gdzie największym problemem jest... zdobycie prawa udziału. W tym roku na 100 miejsc - zgłosiło się ponad 1600 chętnych. O udziale zadecydowało szczęście w losowaniu. Do niektórych los uśmiechnął się po raz kolejny. 

Liczba uczestników ograniczona jest do stu osób wyłącznie ze względów bezpieczeństwa. Na niektórych fragmentach trasy jest tak głęboko, że uczestników marszu muszą ciągnąć łodzie za pomocą specjalnych linek. Jak twierdzą zainteresowani zwiększa to tylko atrakcyjność tej imprezy.

Start w imprezie w szczególny sposób traktują osoby, które po raz pierwszy w życiu pokonają wpław wody Zatoki Puckiej. Dwunastokilometrowa trasa podzielona jest na cztery etapy. Najtrudniejszy jest ostatni z nich tuż przed Rewą. Jego nazwa "Byle do brzegu" mówi sama za siebie. 

Od Kuźnicy do Rewy

Płycizna, którą co roku przebiega Marsz Śledzia, ciągnie się łukiem pomiędzy Kuźnicą na półwyspie Helskim a Rewą niedaleko Gdyni i jest naturalnym, piaszczystym wałem. Jest to mierzeja utworzona między obecnym Zalewem Puckim (zwanym małym morzem lub wewnętrzną zatoką pucką) oraz Zatoką Pucką. Dodatkowo, obecnie płyciznę formują prądy morskie oraz prąd rzeki Redy wpadającej do zatoki w okolicach Rewy. 

Przez wieki, dopóki poziom morza się nie podniósł (ostatnie tysiąc lat ok. 1,5 m) mielizna ta była po prostu brzegiem dzielącym stały ląd i morze. Po podniesieniu się poziomu morza powstał Zalew Pucki, a dawny brzeg zamienił się w mieliznę. 

Jedyne naturalne przegłębienie tej części Bałtyku jest w okolicy Kuźnicy, ma ono ok. 4-5 m głębokości i ok. 50 m szerokości. 

W 1918 r. wykonano sztuczny przekop przez pasmo płycizny w okolicy miejscowości Rewa – tzw. głębinka ma głębokość ok. pięciu metrów i szerokość ok. 700 metrów. Jest stale utrzymywana i pogłębiana oraz oznakowana nawigacyjnie. Przekop ten pozwala na bezpieczną żeglugę małych jednostek w kierunku portu w Pucku. 

W 1940 r. hitlerowcy ustanowili na mieliźnie poligon wojskowy marynarki: artyleryjski, lotniczy i minerski. Po wojnie władze PRL podtrzymały istnienie poligonu aż do 1991 roku.

fot. Krzysztof Hoffman